Zgubienie karty bankomatowej – jak się zachować w takiej sytuacji?

Zgubienie karty bankomatowej – jak się zachować w takiej sytuacji?

9 grudnia, 2019 0 przez Doradca Inwestycyjny

Wyobraź sobie, że stoisz przy kasie w sklepie. Po podliczeniu należności za zakupy sięgasz po portfel, aby wyjąć z niego kartę płatniczą. Okazuje się, że nie ma jej tam, gdzie zwykle ją wkładasz. Zaczynasz szukać w innych przegródkach, potem także w całej torbie lub plecaku. Klienci stojący za Tobą w kolejce zaczynają okazywać zniecierpliwienie… Jeśli taka sytuacja wydarzy się naprawdę, postaraj się przede wszystkim zachować spokój. To, co zrobisz zaraz po zgubieniu karty bankomatowej, ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twoich pieniędzy!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego nie warto zbyt długo szukać zgubionej karty,
  • jak szybko zastrzec kartę bankomatową,
  • co może się stać w przypadku niezastrzeżenia zgubionej karty.

Być może nawet nie wiesz, że należysz do grupy osób podejmujących ryzyko finansowe. Tymczasem za każdym razem, kiedy pożyczasz swoją kartę płatniczą mężowi lub żonie albo nosisz ją luzem w kieszeni czy torbie, stwarzasz realne ryzyko dla Twoich oszczędności. Takich sytuacji trudno jednak uniknąć – dlatego pamiętaj, że zgubiona karta bankomatowa to nie koniec świata, jeśli wiesz, jak się w tym przypadku zachować.

Zgubiona karta bankomatowa – nie trać czasu na poszukiwania

Pierwsza kwestia, o której powinieneś pamiętać w przypadku zgubionej karty, to szybkie działanie. Jeśli sprawdziłeś całą torbę i wszystkie kieszenie, nie czekaj na powrót do domu. W czasie gdy Ty będziesz w drodze, ktoś może już wykonywać Twoją kartą płatności zbliżeniowe, które nie wymagają autoryzacji z użyciem kodu PIN.

Karta do bankomatu, która zostanie zastrzeżona, nie będzie umożliwiała wykonywania żadnych transakcji – bezdotykowych, z użyciem kodu oraz internetowych.

Jak zablokować kartę – działaj szybko

Istnieje kilka sposobów zastrzegania kart. Jednym z najszybszych, a do tego niewymagających dostępu do internetu jest zadzwonienie pod numer telefonu +48 828 828 828. Z kim się wtedy połączysz?

Pod tym numerem działa specjalny całodobowy system uruchomiony przez Związek Banków Polskich – Zastrzegam.pl. Jego dużym udogodnieniem jest to, że wystarczy zadzwonić pod jeden, łatwy do zapamiętania numer telefonu. Dyspozytor zapyta o sprawę, z którą dzwonisz, a następnie przekieruje Cię bezpośrednio na infolinię Twojego banku. W ten sposób trwałe blokowanie karty odbędzie się szybko i bezpiecznie. Usługa zastrzegania poprzez infolinię jest darmowa (płacisz wyłącznie za połączenie telefoniczne). Możesz z niej skorzystać także wtedy, gdy przebywasz za granicą.

Zastrzeganie karty – co, jeśli tego nie zrobisz?

Wiesz już, jak zablokować kartę bankomatową. Pamiętaj, że przeprowadzony za pośrednictwem Zastrzegam.pl proces jest nieodwracalny, ale daje stuprocentową pewność co do tego, że nikt nie będzie mógł skorzystać z Twojej karty. To, czy zamówienie nowej karty bankomatowej jest płatne, zależy od konkretnego banku – nigdy nie są to jednak duże kwoty.

A co jeśli nie zastrzeżesz karty? Może się zdarzyć, że po jakimś czasie znalazca odda Ci ją, a z Twojego konta nie ubędą żadne środki. W takim przypadku nadal jednak ryzykujesz utratę pieniędzy – Twoja karta mogła zostać skopiowana, a o jej wykorzystaniu dowiesz się dopiero za jakiś czas. Z pewnością nie warto ryzykować!

Zgubienie karty bankomatowej to nieprzyjemna i stresująca sytuacja, z którą jednak możesz sobie poradzić, jeśli będziesz działać szybko. Zapamiętaj numer do systemu Zastrzegam.pl i poczuj się bezpieczniej!