Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Doradca Inwestycyjny

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najszybszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… zdobytym w istocie młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, stanowi obecne „etap mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najistotniejszym nacisku – szokujące dla świata – więc te nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem kluczowym będzie dokładna zmiana status quo. Rok tenże podobno być jak wielkie wahadło, wydobywające się w toku przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki monetarnej i fiskalnej, a też – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do tworzenia polityki mogłoby to świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w obszarze wydatków powiązanych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w istocie młodej oraz czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych w klubie z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym rynku, wezmą z szansy i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prywatnych krajach. Zbiegnie się więc w ciągu z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie obecne zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich pozycji i marzenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to odpowiednim zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale jeszcze dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na wynik zbyt długiego szumu medialnego i złych zwrotów z inwestycji. Choć w siłę kolejnych zaangażowań w obszarze polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jako najprawdziwszy na świecie dostawca wykorzystywanego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego drinki z najodpowiedniejszych produktów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbycie akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w pełni rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na zmniejszenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesie zwiększonego popytu oraz doskonalszych cen oraz też gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) wysoko w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie lecz w Stanach Zjednoczonych, a natomiast na pełnym świecie wprowadzono na targ biliony USD w budowie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z koncentracji na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a ubytki w Stanach Związanych są mocne i nadal rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w styl przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i ceny zaczną szybko żyć w siłę, jak projekty będą przenikać do gospodarki, gdy na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmianie koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z trudnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem gospodarczym i ekonomicznym, ukazującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co więcej bardziej obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup oraz na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wypowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia tworzeń oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę fizyczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do końca roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Z obecnego terminu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie znaczące roli. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i duże postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była miejsce istna amerykańska rewolucja w obszarze produkcji ropy z łupków, w wyniku której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był żyjący kapitał polityczny i gminny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na moc odnawialną. W efekcie niższych wartości oraz pomijania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – natomiast będzie obecne równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną wiadomością była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek bieżącego roku, iż w klubie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w wszelkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układzie tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym poziomie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że być modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w stanie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i i zagraniczne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wyjątkowo zróżnicowane od lat. RPA idzie w toku bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we całych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i wykona wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do zrozumienia w kwestii co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a równocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stanach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawego i aktywnego handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen podanej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na zbycie amerykańskim produkowane z prac zagranicznej. Uczyni to wspaniałe protesty ze perspektywy partnerów handlowych, skoro będą zatem w sprawie stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana zachowania w siłę działań na pracę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, wysyłając do wdrożenia istotnego wpływu fiskalnego i otwartego umocnienia SEK. Jak powszechnie pamiętało wówczas pole w wypadku szwedzkiej polityki, również gdy na starcie lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za bardzo w progresywnym opodatkowaniu, wysyłając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przybyła do punktu, w którym społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje trudną plus nadal będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym samym wybierając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak także ich intencje były zgodne: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, i każde modele pragną być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły znacznie być. Pozostałe kraje nordyckie będą polecać o „warunkach istniejących w Szwecji” jako o zagrożeniu, oraz nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze powodu na indywidualny status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo wrażliwa na globalne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, również jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest nieaktualny i biały, czyli przylega do większości demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem osoby w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie bardziej liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w coraz większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a też obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi dają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do takiego etapu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, budując się na podawane przez Węgry – oraz w sprawie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci reagujących na sprawę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To ciężkie do życia status quo, a obie strony będą uważały trudności z dojściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w stylu UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma dużą zmianę retoryki, która zbiega się w ciągu z transferami z UE, ale zaniknie w układzie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cen, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i wykona spadek cen dolara o 30 proc. w układzie do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i słabościom połączonym z żyjącymi zagrożeniami ze perspektywy Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opieki nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą wartość finansową na świecie. Projektem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w myśli prowadzenia całego handlu w niniejszym terenie wyłącznie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W układzie zaledwie kilku miesięcy USD wyda na cen 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus