Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

2 maja, 2020 0 przez Doradca Inwestycyjny

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto – Wkrótce zajdą w mieszkanie zmienione przepisy ustawy o usługach płatniczych, które pozwalają odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi gdy wtedy stworzyć.
Nowelizację ustawy o usługach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną działać w ciągu 3 miesięcy po pracy ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

 

– Z wniosków do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem wielkich problemów. W ekstremalnych przypadkach klienci zostawaliśmy w niniejszy styl pieniądze, skoro nie było mechanizmu zmuszającego odbiorcę do obrotu środków. Dzięki tej zmianie w grupie przypadków otrzymamy je chociażby w ruchu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W pracy pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego klientowi (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach prowadzonych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w materiałach informacyjnych. Do ostatniej pory, nie było zrozumiałej i prostej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych kliencie, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie pokazywał swój bank czy WZROST o tym fakcie. Tenże będzie stanowił 3 dni na poinformowanie konsumentowi o błędzie i konwencjach braku zwrotu sposobów w ciągu 30 dni.

– Zwrot zabiegów będzie kreowany na określony rachunek techniczny, co daje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w ciągu 1 dnia codziennego będzie kierował je na konto klienta. Kiedy w transakcję zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ciągu 30 dni, bank czy SKOK będzie przymuszony do dania płatnikowi danych użytkowniku.

– Pozwoli to silne dochodzenie chcenia na linii sądowej. Podstawę prawną mieć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest przydatne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy nazywa to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie i koszty połączone z biegiem.

Powodem do zrealizowania proponowanych zmian stanowiły problemy proponowane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w końca formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które stanowiły przedmiotem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porad Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zaproszonych do harmonii w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki